Apple’ın Kayıp Eşya Bulma Cihazı AirTag Sayesinde Uyuşturucu Operasyonu Yapıldı

Apple’ın uzun zaman önce piyasaya sunduğu Apple AirTag, küçük bir konum izleyicisiyken bir uyuşturucu operasyonunda kullanıldı. AirTag’in kullanım amacı dışına çıkarak casus gibi kullanılması haberinin detayları içerikte!

Apple’ın konum izleyicisi AirTag’in uyuşturucuyla mücadele operasyonlarında kullanılması ve AirTag’in kişisel kullanımdan casusluk için kullanıma geçişinin haberi bu.

2022 yılının Mayıs ayında, ABD sınır görevlileri Çin’in Şanghay kentinden gelen iki paket yakaladı. Birinin içinde tozları tabletlere sıkıştırmak için kullanılan bir hap baskı makinesi, diğerinde ise hap boyaları vardı.

ABD Uyuşturucuyla Mücadele Teşkilatı (DEA) müfettişleri aletleri inceledi ancak sevkiyatı iptal etmek ya da alıcıyı ziyaret etmek yerine daha önce denemedikleri bir şeyi denediler: Hareketlerini takip edebilmek için hap presinin içine bir Apple AirTag sakladılar.

Bu olay, kamusal bir kurumun Apple’ın konum izleme cihazını bir gözetleme teknolojisine dönüştürmesi olarak bilinen ilk vaka gibi görünüyor. Teknoloji devi Apple’ın konum izleyicisi, kullanıcıların hizmetine bagaj ve diğer değerli eşyaları takip etmeleri için sunulsa da bu olaydan sonra bir casus aracına dönüştüğünü gösteriyor.

2021 yılının Nisan ayında piyasaya sürüldüklerinden bu yana AirTagler, bagaj ve çalıntı eşyaları takip etmekten tutun da onları kadınları takip etmek için kullanan takipçilere kadar hem olumlu hem de kötü niyetli kullanılıyor.

Forbes’in haberine göre emekli bir dedektif olan Brady Wilkins, DEA’nın AirTag’i neden tercih ettiğini açıkladı. Polisler eskiden takipler için GPS cihazlarını kullanırken Wilkins bunları “bazen işe yarayan, bazen yaramayan” ve sürekli arızalanan aletler olarak nitelendirdi.

Ayrıca Wilkins, AirTag’in ‘daha kolay gizlenebilir ve şüpheliler tarafından bulunma olasılığının daha düşük olduğunu” dile getirdi.

Ancak polislere yardım ediyor gibi gözükse de AirTag’in kamusal alanda ne kadar faydalı olacağı belirsiz. İnsanlar, takip etmeyi etkinleştirmek için kullanılan AirTagler nedeniyle şirkete dava açtı.

Kadınları izlemek için teknolojinin kötüye kullanıldığı çok sayıda vakanın ardından şirket, 2022 yılının Aralık ayında Bluetooth aracılığıyla bilinmeyen bir izleme cihazı tespit edildiğinde iPhoneların kullanıcıları uyarması için bir güncelleme yayınladı.

Bu da demek oluyor ki Apple, AirTaglerin gizlice kullanımına karşı bir koruma sağlayacak.

Ancak kolluk kuvvetlerinin bir AirTag’i gözetleme aracı olarak kullanması, bu tür izleme cihazlarının kötüye kullanılmaya ne kadar yatkın olabileceğini vurguluyor. Önümüzdeki günlerde Apple’ın, ürününe özel güncellemeler yaparak sorunla nasıl mücadele edeceğini göreceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir