İspanya Kıyılarında Yüzmeye Çalışırken Görülen Şiddetli Skolyoz Nedeniyle Omurgası Deforme Olmuş Balina

Şiddetli skolyoz nedeniyle omurgası deforme olmuş 15 metrelik balina, İspanya kıyılarında yüzmeye çalışırken görüldü. Gelin o anlara birlikte bakalım…

İspanya’nın doğusundaki Cullera şehrinin kıyılarında yüzmeye çalışan 15 metre uzunluğunda, 40 tonluk bir balina görüldü.

Balinanın eğri omurgası başlangıçta sürüklenen balık ağlarına dolandığını ya da bir gemiyle çarpıştığını düşündürdü. Ancak araştırmalar, balinanın skolyoz benzeri bir omurga bozukluğuna sahip olduğunu ortaya koydu. En büyük ikinci balina türü olan bu balina, bir tekne kaptanı tarafından görüldü. Balinaya takip cihazı yerleştirilmek istense de başarılamadı. Yetkililer, balinanın yüzme problemleri nedeniyle kıyıda tekrar görülebileceğini bildirdi.

Peki insanlara özgü bir hastalık olan ve son zamanlarda özellikle balıklarda da görülmeye başlanan bu skolyoz nedir?

“Skolyoz” kelimesi Latince “yamuk”, Yunanca “eğilme, kıvrılma” anlamına gelmektedir. İnsanlarda skolyoz, ilerleyen evrelerde son derece ciddi duruş bozukluklarına neden olan, omurganın genellikle yana doğru eğrilmesiyle ortaya çıkan bir duruş bozukluğudur. Skolyoz tedavisi için genellikle yüzme önerilirken, bu hastalığın balıklarda görülmesi uzmanları şaşırttı.

İşte o görüntüler: ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir