TBMM’de yaklaşık 150 milletvekili EYT ile emekli olarak 52 bin lira maaşa hak kazandı

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden (TBMM) yaklaşık 150 milletvekili EYT ile emekli olarak 52 bin lira emekli maaşına hak kazandı. 

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre TBMM’de  yaşları 41 ila 53 arasında değişen yaklaşık 150 milletvekili genç yaşta emekli oldu. Üstelik milletvekilleri, diğer EYT’liler gibi maaşın bağlanması için aylarca beklemek durumunda da kalmadı. Yaklaşık 70 vekil ise sigorta başlangıç tarihi ile sigortalılık süresi şartlarına takıldığı için erken emeklilik şansını kıl payı kaçırdı.

Haberde belirtilen detaylara göre EYT sayesinde emekli olan vekiller 74 bin liralık maaşın yanı sıra 52 bin lira da emekli vekil aylığı aldı. Toplam aylık gelirleri 126 bin lirayı buldu. Düzenlemeden, yaşı bekleyen çok sayıda eski milletvekili de yararlandı.

EYT’den emekli olan milletvekillerinden özellikle yaşları 41-43 civarında olanlar emekliliğe yaklaşık 17 yıl erken kavuşmuş oldular. 2 yıl milletvekilliği yapanlar, diğer şartları yerine getirdiklerinde milletvekili emeklisi olma ayrıcalığına kavuşuyorlar.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir