Bakan Fidan, Ürdünlü mevkidaşı Safadi ile görüştü: Güvenliği tehdit altında olan İsrail değil, Filistin ve bölge ülkeleridir

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Ürdün’ün başkenti Amman’a geldi.

Bakan Fidan ziyaret kapsamında Ürdün Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ayman Safadi ile görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede Türkiye-Ürdün ilişkilerinin yanı sıra Gazze Şeridi’ne saldırıların durdurulması amacıyla yürütülen çabalar, sivillerin korunması ve bölgeye kesintisiz bir şekilde yardım sağlanması ihtiyacı ele alındı.

Fidan, Safadi ile gerçekleştirdiği basın toplantısında, “İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını güvenlik gerekçesiyle meşrulaştırmaya çalışması kabul edilemez. Güvenliği tehdit altında olan İsrail değil, Filistin ve bölge ülkeleridir” dedi.

Fidan, “Türkiye olarak Pakistan ile İran arasındaki gerilimin düşmesi için üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Safadi, ise “(Gazze Şeridi’ndeki) Tehcirin durdurulması çok önemli. Gazze’yi Filistin toprağı olarak görüyoruz. Gazze tektir, birliği çok önemlidir. İki devletli çözüm olmalıdır. Başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devleti kurulması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. İsrailli yetkililer kışkırtıcı söylemlerini devam ettiriyor” dedi.

Fidan ayrıca Ürdün Kralı II. Abdullah tarafından kabul edilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir