IBAN’la Ödeme Yapanlar Dikkat! Esnafa, Kuaföre, Manava Ödemesini Havaleyle Yapanlar Bilmeden Bu Suça Ortak Olabilir

Kara para aklama, yasadışı yollardan elde edilen paranın, yasalara uygun görünmesi için çeşitli işlemlere tabi tutulmasıdır. IBAN’la ödeme, kara para aklamak isteyenler için kolay bir yöntemdir. Örneğin, bir kişi kara parayı bin, iki bin kişiye küçük parçalara bölerek dağıtabilir ve bu kişilerden her birine bir işletmenin IBAN’ına para göndermesini isteyebilir. Bu şekilde, paranın kaynağını gizlemek kolaylaşır.

Yaptığı alışveriş veya aldığı hizmetin bedelini IBAN’a havale veya EFT yaparak ödeyen bir kişi istemeden bir suçun ortağı olabilir.

IBAN ile ödeme yaparken nelere dikkat edilmeli?

  • Ödeme yapacağınız işletmenin güvenilir olduğundan emin olun.
  • Ödeme yapacağınız kişinin IBAN’ını kontrol edin.
  • Aldığınız ürün ve hizmete dair faturanızı mutlaka talep edin.
  • Ürün veya hizmet size ulaşmazsa, yasal işlem başlatmaktan çekinmeyin.

TÜKONFED Üyesi Avukat Saadet Kartı, “Kara para aklama ya da uyuşturucu ticareti yapanlara aracılık ediyor gibi görünme durumunuz söz konusu” uyarısında bulundu.

Avukat Kartı; “Kara para aklama yöntemlerinden bir tanesi de şu; bin, iki bin kişiye para dağıtılıp bu paralar iş yerleri üzerinden sisteme sokuluyor. Siz de eğer işletmenin IBAN’ına para gönderirseniz, bu sistemin içine girmiş gibi görünerek bir savcılık soruşturmasına konu olabilirsiniz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir